Bolu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mısır hasadı havadan görüntülendi

BOLU’DA, HAVA ŞARTLARI VE MALİYETLERİN YÜKSELMESİ SEBEBİYLE ÜRETİCİLER MISIR ÜRETİMİNE YÖNELDİ. PATATESTEN MISIR TARLALARINA DÖNÜŞEN BİNLERCE ALANDA İLK MISIR HASADI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mısır hasadı havadan görüntülendi
164 views
12 Kasım 2021 - 16:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bolu’da hava şartları ve maliyetlerin yükselmesi sebebiyle çiftçiler mısır üretimine yöneldi. Patatesten mısır tarlalarına dönüşen binlerce alanda ilk mısır hasadı gerçekleştirildi.

Bolu’da havaların yağmurlu gitmesi ve işçi bulunamaması yanı sıra maliyetlerin yükselmesi, patates üreticilerini mısıra yöneltti. Kent merkezine yakın köylerde binlerce metrekarelik patates tarlaları üreticiler tarafından mısır tarlalarına çevrildi. Bolu’nun hava şartlarının mısır üretimine uygun olması ve maliyetinin daha düşük olması sebebiyle, üretimi 7 yıl içinde 650 dönümden 20 bin dönüme çıktı.

Çıkınlar Mahallesi Kavakdibi mevkiinde daha önce patates üretimi yapan ve mısır üretimine geçen Murat Yıldırım, tarlasının ilk hasadında yaptığı açıklamada, “Çocukluğumuzdan beri çiftçilik yapıyoruz. Mısır işine bu sene başladık. Patates para etmemeye başladı. Hem maliyet, hem de hava şartlarından dolayı mısıra yöneldik. Şuanda mısırdaki hasattan memnunuz. Dönümünden bin 600 kilo mahsul bekliyoruz. Herkes fabrikalara girdiği için patateste işçi bulamıyoruz. İşçi bulamadığımız için de sıkıntı yaşıyoruz. Bu yüzden patatesin maliyeti mısıra göre daha yüksek. Mısırın maliyeti daha az olduğu için buna yöneldik. Mısır genelde hayvan yemi olarak kullanılıyor. Bunu da Sakarya’ya tarım kredi kooperatifine göndereceğiz” dedi.

Mısırı hasadı, drone ile de görüntülendi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.