Bolu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hava şartları arıcıları olumsuz etkiledi

BOLU’DA, HAVA ŞARTLARININ DEĞİŞKENLİK GÖSTERMESİ SEBEBİYLE OLUMSUZ ETKİLENEN ARICILIKLA İLGİLİ KONUŞAN BOLU ARICILAR BİRLİĞİ BAŞKANI İSMAİL ÜNALAN, “ÜLKEMİZİN GÜNEYİNDE DÜNYANIN YÜZDE 92’İNİ ÜRETEN ÇAM BALI ARTIK YÜZDE 40 SEVİYELERİNE DÜŞTÜ. ÇAM BALININ EKSİKLİĞİ BİZE DE YANSIDI” DEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hava şartları arıcıları olumsuz etkiledi
123 views
13 Ağustos 2021 - 15:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bolu’da, hava şartlarının değişkenlik göstermesi sebebiyle olumsuz etkilenen arıcılıkla ilgili konuşan Bolu Arıcılar Birliği Başkanı İsmail Ünalan, “Ülkemizin güneyinde dünyanın yüzde 92’ini üreten çam balı artık yüzde 40 seviyelerine düştü. Çam balının eksikliği bize de yansıdı” dedi.

Bolu’da, küresel ısınmanın etkileri sebebiyle hava şartlarının değişkenlik göstermesi arıcıları olumsuz etkiledi. Ülkenin güneyinde çıkan orman yangınları ve kuzeyindeki selin de etkili olduğu arıcılıkta çam balı üretimi yüzde 50 oranında azaldı. Arıcıların kötü giden şartlara yönelik tedbirler almasını söyleyen Bolu Arıcılar Birliği Başkanı İsmail Ünalan, özellikle her yıl kovanlarda genç arıların kullanılması gerektiğini belirtti.

“Analar her sene değişecek”

Arıcıların yapacakları en önemli şeyin genç arıyla çalışmak olduğunu ifade eden Ünalan, “Dünya bir küresel ısınma yaşıyor. Güneyde yangınlar, kuzeyde sel felaketleri. Bundan en fazla etkilenen canlılar arılar. Fakat en fazla adaptasyon yaşayabilen de arılar. Dolayısıyla burada arıcılara düşen bazı görevler var. Bunları arıcılar mobil şekilde yürütebilirlerse daha az zararla kendimizi kurtarabiliriz diye düşünüyorum. En önemli şey genç arıyla çalışacaklar. Genç anayla çalışacaklar ve her sene anaları değiştirecekler” dedi.

“Dinlenemeyen arının performansı düşüyor”

Ünalan, arıların hava şartları sebebiyle kışın uyuyamadıklarını ve bu yüzden de performanslarının düştüğünü söyleyerek, “Ülkemizin güneyinde dünyanın yüzde 92’ini üreten çam balı artık yüzde 40 seviyelerine düştü. Çam balının eksikliği bize de yansıdı. Biz biraz daha kendimize dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü iklimler değiştiği için arı insanın gece uykusu gibidir. Kışın uyuması gerekiyor. Kış mevsiminde soğuklar olmadığı için arı uyuyarak dinlenemiyor. Uyuyamayan ve dinlenemeyen arının bahardaki performansı düşüyor. O yüzden arıların her sene analarını yenilersek genç arının performansı biraz daha yüksek olacağından açığı buradan kapatabilirler. Anaları değiştirmeyen arıcıların ertesi sene bal alma şansı yok denecek kadar az” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.