Bolu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hamsi avı yasağı fiyatları 40 liraya kadar çıkardı

BOLU’DA, HAMSİLERİN HALEN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜN AVLANABİLİR ASGARİ BOY UZUNLUĞUNUN ALTINDA OLMASINDAN DOLAYI GETİRİLEN AV YASAĞI SONRASINDA FİYATLAR 40 LİRAYA KADAR ÇIKTI. HAMSİ FİYATININ YÜKSELMESİ SEBEBİYLE RAĞBETİN AZALDIĞI HAMSİNİN YERİNİ DİĞER BALIKLAR ALDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hamsi avı yasağı fiyatları 40 liraya kadar çıkardı
217 views
25 Ocak 2021 - 15:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bolu’da, hamsilerin halen büyük bir bölümünün avlanabilir asgari boy uzunluğunun altında olmasından dolayı getirilen av yasağı sonrasında fiyatlar 40 liraya kadar çıktı. Hamsi fiyatının yükselmesi sebebiyle rağbetin azaldığı hamsinin yerini diğer balıklar aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Karadeniz’in ülkemiz karasularında bulunan hamsilerin halen büyük bir bölümünün avlanabilir asgari boy uzunluğunun altında olduğu ve et veriminde bir artış olmadığının tespit edilmesinin ardından 28 Ocak’a kadar küçük boy hamsilerin avlanmasını yasakladı. Bakanlık tarafından getirilen yasakla birlikte Bolu’da hamsinin kilosu zaman zaman 50 liraya kadar çıktı. Hamsi fiyatlarının 10 liraya kadar düştüğü zamanlarda tezgahların önünde vatandaşların oluşturduğu uzun kuyruklardan da eser kalmadı.

“1 ay önce 10 liraya düşmüştü”

İhsaniye mahallesinde kurulan halk pazarında 40 yıldır balıkçılık yapan Hakan Yıldız, balık az çıktığı için fiyatların yükseldiğini belirterek, “Hamsi fiyatlarında yükselme var. Ufak hamsi 1 ay önce boldu. 10 liraya kadar fiyat düşmüştü. Fakat bakanlık 28 Ocak’a kadar ufak hamsiyi tutmayı yasakladı. Şuanda iri hamsiye izin var. Hamsiye de mevsimi olduğu için talep var. Balık da az çıktığı için fiyat yükseldi. Fiyatlar 30 lira ile 45 lira arasında oynuyor. 50 liraya kadar çıktığı gün de oluyor. Vatandaşın talebi ister istemez düşük. Vatandaşın mali durumu çok iyi değil. Talep var ama maddi durumdan dolayı vatandaş zorlanıyor. Onları da anlıyoruz. Bu şartlar bizim için de onlar için de zor” dedi.

“İzin verilirse yine 15 liraya kadar düşer”

Hamsinin balık tezgahlarının vazgeçilmezi olduğunu ve yasağın kalkmasıyla birlikte fiyatların 15 liraya kadar düşebileceğini söyleyen Yıldız, “Mevsim itibariyle hamsi vazgeçilmezdir. Hamsi balığı bu tezgahın temel direğidir. Diğer balıkları da satıyoruz. Barbun güzel bu aralar. Mezgit fena değil ama tezgahın temel direği hamsi. Hamsi olmayınca bizim de vatandaşın da boynu bükülüyor. Fiyatlar hamsi harici çok yüksek değil aslında. Mezgit ve barbun 25 liradan satılıyor. İstavritin büyük boyu 35 lira. Yasak ayın 28’inde sona erecek. Bakanlık 28’inden sonra müsaade verirse ve balık da buradan kaçmadan tutulabilirse fiyatlar yine 15-20 liralara ineceğini tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.