Bolu Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ateş savaşçılarından gerçeği aratmayan tatbikat

BOLU’DA, ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ YAZ AYLARINDA OLASI ORMAN YANGINLARINA HIZLI MÜDAHALE EDEBİLMEK İÇİN DÜZENLEDİĞİ EĞİTİM AMAÇLI TATBİKAT GERÇEĞİ ARATMADI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ateş savaşçılarından gerçeği aratmayan tatbikat
139 views
27 Mayıs 2021 - 14:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bolu’da, Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri yaz aylarında olası orman yangınlarına hızlı müdahale edebilmek için düzenlediği eğitim amaçlı tatbikat gerçeği aratmadı.

Bolu’da, yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte meydana gelebilecek orman yangınlarına karşı Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin hızlı ve doğru şekilde müdahale edebilmesi için eğitim verildi. Değirmenözü mevkiinde bulunan Aladağ Orman İşletme Şefliği’nde 140 personelin katıldığı eğitimin ardından tatbikat gerçekleştirildi. 10 arazöz, 2 su ikmal aracı, 10 ilk müdahale aracının yer aldığı tatbikat boş arazide yakılan ateşin ardından verilen yangın anonsuyla başladı. Anonsu alan ekipler hızlı bir şekilde olay yerine gelerek kısa sürede ateşi kontrol altına alarak söndürdü. Ekiplerin gerçeği aratmayan yangın söndürme çalışmaları havadan da görüntülendi.

“24 saat ekiplerimizi hazır tutuyoruz”

Tatbikatın ardından açıklamalarda bulunan Bolu Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, havaların ısınmasıyla birlikte riskli döneme girildiğini ifade ederek, “Havalar ısındı. Orman yangınları açısından riskli döneme giriyoruz. Bundan dolayı da bütün ekiplerimiz hazır olsun, diri olsunlar diye eğitimlerini verdik. Ekiplerimizin büyük bir çoğunluğu bunun farkındaydı. Yapmış olduğumuz eğitimlerle son hazırlıklarımızı yapmış olduk. Geçen yıl olduğu gibi bu yılında sıcak geçeceğini, nemin düşük olacağını tahmin ediyoruz. Bundan dolayı ormanlarımızda ciddi sıkıntı olmasın diye her türlü tedbirimizi aldık. Orman yangınlarına karşı diri ve canlı olmayı hedefliyoruz. İnsanlarımızdan da, ‘biz geçmişten beri ateş yakıyorduk şimdide bir şey olmaz’ mantığını bırakmalarını istiyoruz. Elbette ki belli şartlarda yaktığımız ateşin riski azdır ama özellikle sıcaklığın yükseldiği, nemin düştüğü dönemlerde yangın ufacık bir kıvılcıma bakıyor. Bizler de ekip olarak böyle riskli durumlarda 24 saat ekiplerimizi hazır tutuyoruz. Bolu Bölge Müdürlüğümüze 126 personelimiz daha ilave olacak. Bunlarla beraber güçlü olacağız ama vatandaşımız ne kadar duyarlı olursa o kadar etkili ve başarılı oluruz diye ümit ediyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.